Неділя, 19.05.2024, 06:28
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт вчителя початкових класів Данилюк Марії Григорівни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Математика .Закони множення

 

Урок математики в 4 класі

 

Тема. Дія множення. Закони множення та їх застосування. Задачі на рух.

Мета: узагальнити уявлення учнів про дію множення та її закони; повторити  взаємозв'язки між величинами «відстань», «швидкість», «час»; розвивати обчислювальні навички та вміння розв'язувати задачі на рух; розвивати мислення, увагу; виховувати інтерес до предмета.

Обладнання. Картки із законами множення; картки для роботи в парах; роздатковий матеріал; смайлики.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

1. Організація класу до роботи.

1. Психологічний настрій класу.

    Ми любимо яскраве сонечко, воно нам посміхається. Посміхнімося ж і ми йому та один одному. Хай це додасть нам гарного настрою, бо від нього залежатиме продуктивність нашої роботи на уроці.

    А тепер скажіть, який у вас настрій?  От і добре. Починаємо урок, а працюватимемо ми під девізом: «Молодець! Старайся і ти досягнеш успіху».

 

II. Контроль, корекція і закріплення знань.

1.     Перевірка домашнього завдання.

2.     Перевірка таблиці множення.  Гра «Перестрілка».

Учні запитують один у одного таблицю множення, перекидаючи м’ячик.

3.     Усний рахунок – робота в парах

а) Обчислити «Ланцюжок»

720:80                            630 : 70                       100 : 20

      ·100                                ·10                             · 300

     : 3                                   +600                           - 500

      +700                               ·1                               : 100

      -999                                -690                            +1

      б) Гра «Знайди помилку»

   Знайти перетворення, виконані невірно.

120 см = 12 дм                                         2 год 2 хв = 122 хв

2 доби = 44 год  (!)                                  2400 см = 240 м (!)

3 т = 3000 кг                                            5кг 50 г = 5500 г (!)

 

     4. Математичний диктант.

Запишіть лише відповіді.

-         Веселку над містом Корець було видно 2 години. Скільки це хвилин? ( 120 хв )

-         Маса лісового слона  3 тонни. Скільки це кілограмів? ( 3000 кг )

-         Найбільша тварина нашої планети – синій кит – має довжину 33 метри. Скільки це сантиметрів? ( 3300 см )

-         Скільки днів у 5 тижнях? ( 35 )

-         Турист пройшов 20 км за 4 год. З якою швидкістю рухався турист? (5 км/год)

-         Два коники везуть вантаж. Білий кінь  – пуд солі, а чорний кінь – пуд вати. Кому із них важче везти вантаж і чому? (вони везуть вантаж однакової ваги)

ВІДПОВІДІ:120 хв, 3000 кг, 3300 см, 35 днів, 5 км/год, однаково.

 

ВИСНОВОК

 

III. Мотивація навчальної діяльності.

   Щодня людям потрібно щось рахувати і вдома , і на роботі , і на дозвіллі, і в магазині, і в автобусі. Ви згідні? 

 

Прийом «Мозковий штурм»

Діти, скажіть, будь ласка, чи можна хоч один день прожити , щоб нічого не обчислювати?

 

IV. Повідомлення теми уроку та його мети

 

Цілевизначення.

  Діти, як ви думаєте, що ми будемо сьогодні робити на уроці?

  (Записую на окремому аркуші думки учнів)

 

V. Вивчення нового матеріалу.

1.     Пояснення вчителя з елементами бесіди.

-         Самостійно прочитати про дію множення №531. ( по частинах)

-         Що таке множення?

-         Як називаються числа при множенні?

-         Що показує перший множник?

-         Що показує другий множник?

2.     Тренувальна вправа. Замінити приклади на додавання прикладами на множення, де це можливо.

6+6+6+6+6=

15+15+15=

103+103+301+103=

а+а+а+а+а+а=

  • Що означає натуральне число 3 помножити на натуральне число 5?

(Помножити натуральне число 3 на натуральне число 5 означає знайти суму

п'яти доданків, кожен з яких 3.

-   Давайте пригадаємо, які закони додавання ми вивчили? (Переставний

закон. Сполучний закон. Розподільний закон).

 

Дії множення також властиві переставний, сполучний, розподільний  закони.

-         Хто спробує сформулювати переставний закон множення?

          а·в = в·а                 3·5 = 5·3

 

ВІД ПЕРЕСТАНОВКИ МНОЖНИКІВ ДОБУТОК НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ.

    - Хто сформулює сполучний закон множення?

        (а·в)·с = а·(в·с)       (3·5)·2 = 3·(5·2)

 

ЩОБ ДОБУТОК ДВОХ ЧИСЕЛ ПОМНОЖИТИ НА ТРЕТЄ ЧИСЛО, МОЖНА ПЕРШЕ ЧИСЛО ПОМНОЖИТИ НА ДОБУТОК ДРУГОГО І ТРЕТЬОГО ЧИСЕЛ.

 

- З цих двох законів випливає ще одна властивість множення:

 

У ДОБУТКУ КІЛЬКОХ МНОЖНИКІВ МОЖНА ПЕРЕСТАВЛЯТИ МНОЖНИКИ І БРАТИ ЇХ У ДУЖКИ БУДЬ-ЯКИМ ЧИНОМ.

3·4·25·30 = (3·30) · (4·25)

 

3.     Тренувальна вправа №532 (усно)

 

- А ще ми познайомимося з розподільним законом множення (№533 самостійно читають)

(а + в)· с= а · с + в · с

Ця рівність виражає множення суми на число. В математиці цю властивість називають розподільним законом множення.

(3+4)·2=3·2+4·2

 

ДОБУТОК СУМИ ДВОХ ЧИСЕЛ НА БУДЬ-ЯКЕ ЧИСЛО ДОРІВНЮЄ СУМІ ДОБУТКІВ КОЖНОГО ДОДАНКА НА ЦЕ ЧИСЛО.

 

Розподільний закон виконується для будь-якого числа доданків.

 

4.     Первинне закріплення.

5.     Офтальмологічна пауза. Гра «Муха»

 

А) Робота в групах №534. Учні читають прості задачі, визначають, які розв’язуються дією множення та записують розв’язання цих задач на окремому листку.

ПРАВИЛА РОБОТИ В ГРУПІ !

1) 15·5=75 (парт) – у 5 таких класах;

2) 8·4=32 – друге число;

3) 200·5=1000 (кг) картоплі буде потрібно для отримання 200 кг крохмалю.

Записуємо в зошити разом.

 

Б) Завдання №535 – фронтально, з поясненням.

245·5< 245·6             ( на 245)

468·5>468·4              ( на 468 )

   ВИХОВНИЙ МОМЕНТ

6.     Фізкультхвилинка.

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»,

Січень просить: «Присідай!»,

Встали – сіли, встали – сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

Книги відкриваємо –

Знання здобуваємо.

 

ВИСНОВОК

 

VI.  Розвиток математичних знань

1.     Диференційована робота.

а) Завдання №536. Сильніші виконують самостійно, з іншими – працюю фронтально (  лише перший рядок )

207•4=828                928:2=464              1•0 + 4•1=4           200:100=2

           36•3=108                 288:2=144               8:1  +  6:6=9          230:10=23

 

б) високий рівень знань – прочитайте зашифроване слово. Розставивши відповіді у порядку зростання ( код на дошці).

 

2.     Розв'язування задач.

А)   Задача № 537. ( диференційований підхід)

-   Складаємо умову до задачі колективно. Пояснюю всім разом.

 

ПАМ’ЯТКА РОЗВ’ЯЗУВАННЯ СКЛАДЕНОЇ ЗАДАЧІ !

 Сильніші розв’язують. Для слабших пропоную план розв’язування.

 

  1. 30:15=2 (год) – час у дорозі;
  2. 12·2=24 ( км) – подолає вершник

 

Б) Розв'язування задачі №538 (Складанням виразу).

Учні працюють самостійно з подальшою взаємоперевіркою з дошки.

Розв'язання: 72:3:12=2км/год

 

ВИСНОВОК

 

 

VII. Домашнє завдання.

Завдання 539, 540.

 

VIII. Підсумок уроку.

  • Гра « Так – ні»
  1. ВІД ПЕРЕСТАНОВКИ МНОЖНИКІВ ДОБУТОК НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ. ( Це переставний закон множення?)
  2. ЩОБ ДОБУТОК ДВОХ ЧИСЕЛ ПОМНОЖИТИ НА ТРЕТЄ ЧИСЛО, МОЖНА ПЕРШЕ ЧИСЛО ПОМНОЖИТИ НА ДОБУТОК ДРУГОГО І ТРЕТЬОГО ЧИСЕЛ. (Це розподільний закон множення ?)
  3. ДОБУТОК СУМИ ДВОХ ЧИСЕЛ НА БУДЬ-ЯКЕ ЧИСЛО ДОРІВНЮЄ СУМІ ДОБУТКІВ КОЖНОГО ДОДАНКА НА ЦЕ ЧИСЛО. (Це розподільний закон множення ?)
  • Який у вас настрій на фініші уроку?
  • Що нового ви дізналися сьогодні?
  • Давайте перевіримо, чи все ми виконали із запланованого.
  • Посміхніться один одному та подякуйте сусідові ( подумайте, за що)!

 

  • ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ (ВЕРБАЛЬНО) - взаємооцінювання +оцінювання вчителем

 

 

Цікаве завдання ( для сильніших учнів) – за наявності часу.

 

ЗАДАЧА.

 

На тисячолітній ювілей до Кощія Безсмертного прийшли його найближчі друзі. Виявилося, що ювіляр – найстарший з присутніх: Баба Яга молодша за нього на 115 років, Змій Горинич – на півтора століття, а Лісовик – удвічі. Скільки років кожному з гостей Кощія Безсмертного?

  1. 1000-115=885 ( р.) – років Бабі Язі;
  2. 1000-150 = 850 ( р.) - років Змію Гориничу;
  3. 1000:2 = 500 ( р.) – років Лісовикові.
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
uCoz